Povstání sedláků v Rudlicích v roce 1821

Rudlice 1821Jeden z mých dávných příbuzných – Martin Viklický, se podílel podstatným dílem na posledním povstání sedláků v Rudlicích, kousek od Znojma. Povstání proběhlo na začátku roku 1821. Při pátrání po jeho osudech se mi dostala do ruky útlá knížka, kde je krom dalšího zmíněno velké množství osob, které se podíleli na tomto povstání. Třeba se někomu tato jména budou hodit. Více informací o samotném povstání naleznete na stránkách obce Rudlice.

Jsou to jména všech odsouzených v souvislosti s tímto povstáním.

Jako hlavní postavy povstání byli označeni Martin Viklický a Dozbaba Karel, Jiří Viklický a František Viklický z Rudlic. Dále pak Josef Viklický z Němčiček, Jan Svoboda a Tomáš Schiller z Plavče, Josef Šiker z Bojanovic, Jan Jeřábek z Pavlic, Josef Hamerle a František Říha z Příšťpa, František Procházka z Radkovic a František Polický z Přeskač. Byli po potlačení vzpoury vězněni v Brně na Špilberku jako nebezpeční političtí zločinci. Martin Viklický a Jan Svoboda zemřeli ve vězení a ostatní se vrátili s těžce podlomeným zdravím, protože byli stále přikováni a jednou týdně tak, že museli spát v kleče.

Další, též označeni jako „zločinci“ byli:

Jan Ševčík z Dobronic, Josef Hloch z Radotic, Josef Dočekal, Antonín Maštera z Kožichovic, Jakub Dokoupil z Horních Kounic, Jan Chaloupka z Krnčic, Jiří Chaloupka, Jan Břenek z Šašovic u Želetavy, Jan Kotysa z Krásonic, Šimon Doležal, Josef Pokorný z Němčiček, Bartoloměj Stručovský z Újezda U Jaroměřic, Jiří Fiala z Krásonic, Martin Kříž z Meziříčka, Antonín Svoboda z Jindřichovic, Josef Čapek z Rozseče, Jan Hrůza a Antonín

Hladký z Přeskač, František Stehlik z Bojanovic, Josef Masák, Šimon Valoušek z Hlubokých Mašůvek, Martin Šabatka, Matěj Čech z Příšťpa, Šimon Svoboda, Jiří Urbánek z Bohušic, Jiří Kudláček, Václav Vorel, Bernard Kudláček, Vincenc Klíma a Michal Sláma z Horních Dubňan, Ondřej Kavalec z Tulešic, Jakub Musil ze Slatiny, Antonín Mahr, Jan Horák a Jakub Vančura ze Skalice, František Severin z Horních Kounic, Michal Zajíc z Dobronic, Václav Němec, Jan Novák ze Šamíkovic, Matěj Šnedar z Tavikovic, Jan Kopřiva z Běhařovic, Bartoloměj Krčál z Pyšela, Matěj Dunkler z Nešovic, Neumaister Antonín a Urbánek Antonín z Martinkova, Tomáš Loucký, Martin Durda, Josef Nerada, František Prát, Jaroslav Prokeš všichni z Lažan, Jiří Kalný z Luk, Jan Bruna z Kozlova, Bartoloměj Kavka a Jakub Kavka z Třesova, Václav Musil z Valče, Jakub Kopuletý z Třesova, Benáček František a Josef Balík ze Slavic, vesměs buď starostové, nebo rychtáři a sedláci.

Kromě nich byli též potrestáni:

učitelé Jakub Coufal z Příšťpa a Antonín Eremiáš pocházející z Nasedlovic u Strážnice, a to za psaní povstaleckých kurend a žádostí. Kateřina Urbanková z Bohušic pak pro žhářství.

Pro úplnost ještě prameny uvádějí další skupinu sedmdesáti tak zvaných „politických provinilců“, zde je vidět především obdivuhodný rozsah povstání po celé jihozápadní Moravě.

Ze Studence: Matěj Klíčník, František Macek, Jakub Krčál, František Chadina.
Z Konéšína: Martin Svoboda, Josef Vaida, Josef Svoboda, Jan Veškrna.
Z Mohelna: Leopold Kotoul, Karel Sysel, František Odvářka.
Z Třesova: Bartoloměj Kavka a Jakub Kavka.
Z Pucova: Karel Nekuda a Martin Rauš.
Z Hartvíkovic: Karel Hadraba, Martin Vala.
Z Kojetína: Vincenc Nováček.
Z Pozdatína: Ondřej Kavalec
Z Luk: Jakub Ryšavý, Kašpar Řehoř, Josef Matyáš, Jan Indra, Bartoloměj Řehoř, František Matula, František Pekárek, Václav Blažek, František Musil, Matěj Čermák, Martin Večera, Jakob Kubišta.
Z Kozlan: Antonín Vrzáček, Jan Ryšavý.
Z Předvoře Josef Kubišta.
Z Náramče: Vavřinec Matoušek, František Suchánek, Josef Mezlík.
Z Příšťpa: Schmied Pavel, Jakub Coufal, Matěj Čech, Matěj Sobotka.
Z Pyšela: Václav Rachovský, Tomáš Rachovský, Karel Tašovský, Bartoloměj Krčál.
Z Bohušic: Šimon Dvořák, Jakub Klouda, Jiří Urbánek, Šimon Svoboda.
Z Jevišovic: Josef Vlasák, Šimon Valousek, František Stehlík.
Ze Slatiny Jakub Vančura, Antonín Mahr, Jan Horák.
Z Horních Dubňan: Bernard Kudláček, Jan Kudláček, Václav Vorel, Michal Sláma.
Z Tulešic: Ondřej Kavalec.
Z Kninic: Vincenc Klíma.
Z Běhařovic: Jan Kopřiva.
Ze Šamikovic: Jan Dvořák a Václav Němec.
Z Dobronic: Michal Zajíc.
Z Tavíkovic: Pavel Šnedar.
Z Horních Kounic: František Severin.

Zdroj: Poslední vzpoura selských robotníků na jihozápadní Moravě od Jindřicha Ševčíka (vydalo Jihomoravské Muzeum ve Znojmě v roce 1971)

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

Přidat odpověd

Reklama